Повечето от дискутираните принципи, като консенсусно вземане на решения, универсализъм, децентрализация и индивидуална отговорност, са приложими и в личния живот. Те важат дори при взаимодействието на клетките и органите на всеки по-сложен организъм.
Развитието на технологиите и науката през вековете позволява все по-бързото прилагане на тези принципи от все по-големи човешки общности, на все по-големи разстояния. Както споменах във въведението, човеците се отличават от животните по това, че чрез иновации бързо развиват и разширяват възможностите за общуване, формиране на консенсус и действие. Изобретяването на писмеността, печатната преса, компютрите, интернета, криптографията с публичен ключ и т.н. автоматизират и ускоряват все повече общуването между хората и формирането на консенсус. Можем само да предположим, че бъдещето ще продължи в същата посока.
Общуването ни ще се модерира все повече от изкуствен интелект. 5G и 6G мрежите ще направят възможни динамични аудио- и видеочатруми по местоположение и интереси. Роботи с изкуствен интелект вероятно ще могат да четат мислите и чувствата ни по-добре, отколкото нашите близки. Ще се появят цифрови мозъчни интерфейси. Генното инженерство също ще ни дари с нови възможности за общуване и действие. Ще се появяват все по-генерализирани платформи за групово самоуправлениe. Сегашните Амазон, Ebay, Uber и безброй подобни на тях са само частни случаи.
Историята показва, че тези изобретения могат да се обърнат и против нас, когато се прилагат в разрез с по-горе дискутираните принципи. В момента например централизираните алгоритми на социалните мрежи имат редица вредни ефекти, сред които и склонността да ви изолират от противоположни на вашите мнения.
Нека погледнем през призмата на тази книга две революционни съвременни технологии – изкуствен интелект и блокчейн, които носят голям потенциал да трансформират живота ни.
Биткойн/Блокчейн
Световната финансовата криза през 2008 г. изкарва наяве някои пропуски в институциите дори на развити държави и на света като цяло. Съответно доверието, особено по отношение на финансовия сектор и органите на представителната власт, намалява. В отговор хората по света подемат множество инициативи за укрепване на демокрациите си.
Една такава е биткойн – първата криптовалута (P2P електронна кеш система). В период 2007 – 2009 г., в разгара на световната финансова криза и навярно провокиран от нея, програмист с псевдонима Сатоши Накамото изобретява биткойн и съответно – блокчейн технологията. Според самия Сатоши, блокчейн представлява разпределена база данни, в която се добавя информация със съгласието на мнозинството, въз основа на набор от правила, които то спазва1.
Забележете, че това изречение включва три от основните демократични принципи – децентрализация (на базата данни), консенсусно вземане на решения и върховенство на закона. Четвърти – универсализъм, т.е. че въпросните правила са едни и същи за всички – се подразбира. Всъщност точно по него биткойн се отличава от някои по-нови варианти, в които са кодирани привилегии за създателите им.
Геният на Сатоши Накамото е, че измисля как да се осигури интегритетът на гласуването за това кои транзакции да се добавят в базата данни. За целта той комбинира две съществуващи технологии: криптография с публичен ключ и доказателство за извършена работа2. Първата гарантира автентичността на данните. Втората, че гласуването не може да бъде лесно корумпирано, защото всеки вот изисква извършването на определено количество работа под формата на изчисления, което лесно се проверява от останалите членове на мрежата. Тази работа, т.е. гласуването, се възнаграждава с биткойни. Така се създава общество, в което участниците имат интерес да се държат почтено. Сатоши пише, че тази система на гласуване – на практика един процесор (единица изчислителна мощност) – един вот е приближение на принципа един човек – един вот.
Между другото, още през 1999 г. Милтън Фридман прогнозира в интервю скорошното изобретяването на P2P електронна кеш система, чрез която две страни ще могат да обменят пари, без да се познават и без посредници, както и че нейното въвеждане ще затрудни правителствата при събирането на данъци и преследването на престъпници.
Блокчейн технологията и нейните производни имат голям потенциал да гарантират интегритета на данните в обществения сектор. Швейцарският кантон Цуг е пионер в правителствено потвърдената електронна идентичност, базирана на блокчейн. Всеки, който пожелае, може да отиде в кантоналната администрация и след проверка да получи такава идентичност. С нея може удобно и защитено да ползва административни услуги. Приложението се нарича uPort и e изградено върху Ethereum – най-голямата публична блокчейн платформа за децентрализирани приложения.
Между другото, на база Ethereum се работи и върху платформа с отворен код за децентрализирано демократично управление на организации и общества, наречена Sovereign. Sovereign имплементира модела на Liquid Demoracy (в превод „течна демокрация“) и предоставя различни механизми на гласуване, включително Квадратно. Квадратното гласуване е още един иновативен метод за постигане на консенсус (виж Приложение 4 за повече подробности).
Блокчейн вдъхновява безброй иновативни платформи, които се опитват по различни начини да организират хората в децентрализирани общества.
Изкуствени ангели
С темповете, с които се развиват технологиите в областта на изкуствения интелект, скоро аргументът на Джеймс Мадисън „Ако хората бяха управлявани от ангели…“ вече може да не е актуален. Вероятно по някое време през този век, дори преди средата му, ще бъде създаден изкуствен общ (неспециализиран) интелект, който ще надвишава човешкия. Юрген Шмидхубер е ръководител на швейцарската лаборатория, върху чиито иновации в областта на рекурентните невронни мрежи (RNN) отчасти почива сегашният бум. Според него в някакъв момент преди края на столетието вземащите най-важните решения на планетата няма да са хора!
Изкуственият интелект вече навлиза в правораздаването. В някои юрисдикции в САЩ съдиите разполагат със софтуер, който им подсказва какво наказание да определят на осъдения. Софтуерът изчислява каква е вероятността престъпникът да рецидивира на база неговото семейно и социално положение, възраст, пол, образование и други характеристики. В зависимост от резултата той предлага колко тежка да е присъдата. Оказва се, че използването на софтуера довежда до значително по-кратки присъди за афроамериканците. С други думи, допреди това чернокожите са били неоправдано дискриминирани от съдиите.
За да играят обаче приложенията на база изкуствен интелект ролята на истински ангели, те не трябва да имат предразсъдъци и се нуждаят от способността да аргументират решенията си. Сегашното поколение невронни мрежи са доста уязвими в това отношение. Първо, те се обучават да оптимизират някаква цел чрез примери, а примерите може да са пристрастни или недостатъчни. Второ, кодират наученото като огромен, неразбираем за човешкия разум масив от числа и вземат решения след безброй непроследими изчисления.
Всеизвестни са трите закона на роботиката на писателя фантаст Айзък Азимов. Нека да добавим още един – Роботът трябва да умее да се обяснява. В момента, в който изкуственият интелект придобие способността да разбира закони, той ще стане част от обществото.
Електронно управление в България
За разлика от повечето развити страни, в България електронното управление в обществения сектор се развива с бавни темпове. Макар че населението го иска, то има слабо влияние върху управляващите, на които и така им е добре. Липсата на прозрачност и отчетност е идеална за тях. Между 2002 и 2016 г. правителството изхарчва над 2 млрд. лева за електронно управление без особени резултати. Все още нямаме цялостно онлайн управление на обществените поръчки. Електронно предоставяните административни услуги се броят на пръсти. За сравнение, Естония въвежда децентрализирано електронно управление още през 90-те години на миналия век с инвестиция от около 50 млн. евро.
На Единния портал за електронни административни услуги (EGOV.BG), в страницата на първата услуга, на която кликнах – „Издаване на разрешение за строеж за насипване, депониране и съхранение на земни маси, Столична община“, към 1 март 2019 г. пишеше следното:
За да ползвате услугата, трябва да подадете следните документи:
1. …
…
7. …
На гишето за административно обслужване… в районната администрация.
Смешно е, но така са повечето услуги на този явно нефункциониращ портал. Все пак прогрес има, макар и бавен. Благодарение на засиления граждански натиск и доброволческите усилия на редица ентусиасти, правителството се ангажира с изграждането на инфраструктурата, необходима за едно модерно електронно управление. Първите резултати, включително въвеждането на електронна идентичност, се очакват през 2019 г.
Администрацията трябва да бъде мотивирана, за да премине по-бързо към електронно управление. За целта таксите за издаване и входиране на документи и удостоверения, които не изискват специализирана обработка, като тези за лични карти, удостоверения за раждане, за семейно положение и т.н., би трябвало да бъдат забранени.
До въвеждането на електронно гласуване в България обаче навярно ще мине доста време. Партиите няма да се откажат лесно от безбройните възможности да манипулират и фалшифицират изборите, които сегашната система им предоставя.
Бележки
- Satoshi Nakamoto, Feb. 18 2009. „It is a global distributed database, with additions to the database by consent of the majority, based on a set of rules they follow“
- Доказателството за извършена работа според Сатоши е подобно на системата hashcash, предложена по-рано от Адам Бек като метод за противодействие на имейл спам.